Jak zabezpieczyć się przed nadmiernym rozejściem mięśnia prostego brzucha w ciąży? Poznaj praktyczne wskazówki!

 



Czym jest rozejście mięśnia prostego brzucha ?


Rozejście mięśnia prostego brzucha to nienaturalny dystans pomiędzy prawą i lewą stroną

mięśnia prostego w stosunku do środka brzucha.

Rozejście po 37. tygodniu zwykle jest naturalne - ułatwia pomieszczenie w brzuchu rosnącego intensywnie dziecka.

O problemie mówimy wtedy, gdy mięśnie rozchodzą się przedwcześnie lub gdy rozejście nie ustępuje po porodzie.


Pamiętaj, że problem rozejścia to nie tylko dystans pomiędzy brzuścami ale również jakość kresy białej ( tkanki łączącej oba brzuśce mięśnia prostego), która podczas ciąży ulega znacznemu rozciągnięciu, co przekłada się na jej znaczne osłabienie. Przestaje ona pełnić swoją funkcję, w skutek czego brzuśce oddalają się od siebie, a Twój brzuch staje się optycznie dużo większy.


4 powody powstawania nadmiernego rozejścia mięśnia prostego brzucha! 

  • Nadmierne ciśnienie śródbrzuszne, często spowodowane złymi nawykami, takimi jak niepoprawna postawa, brak wstawania przez bok czy chroniczny kaszel.
  •  Zbyt mało elastyczne mięśnie brzucha spowodowane brakiem ćwiczeń lub zbyt MOCNE mięśnie brzucha, spowodowane intensywnymi treningami wzmacniającymi.
  • Ciąża mnoga lub zbyt duża ilość wód płodowych, które powodują nadmierne rozciąganie kresy białej oraz mięśni brzucha.
  • Kolejna ciąża w krótkim odstępie czasu, przed powrotem do pełnej sprawności mięśni brzucha.


Ważne jest, aby podczas ciąży jak najszybciej wdrożyć profilaktykę rozejścia mięśnia prostego brzucha, którą przedstawimy poniżej. Pomoże Ci to ustrzec się przed tą dysfunkcją bądź znacznie przyśpieszy regenerację po porodzie.


5 zasad, które powinnaś wdrożyć aby zabezpieczyć się przed wystąpieniem rozejścia lub jego powiększeniem


1. Oddychaj torem dolnożebrowym / przeponowym!

Im bardziej zaawansowana ciąża, tym bardziej ograniczona ruchomość przepony, co przekłada się na wykonywanie płytszych oddechów. Oddychanie torem przeponowym umożliwi Ci wykonanie bardziej efektywnego oddechu, dzięki czemu Ty i maluszek będziecie lepiej dotlenieni, a Twój brzuch mniej przeciążony.




2. Wprowadź korekcję postawy od pierwszych dni ciąży!


Wraz z rozwojem ciąży, Twoja postawa zacznie się zmieniać w skutek coraz większego obciążenia. Przesunie się Twój środek ciężkości, który spowoduje zmianę ułożenia miednicy. To z kolei może przełożyć się na zwiększenie napięcia w obrębie przedniej ściany mięśni brzucha. Pamiętaj o tym, aby wprowadzić świadomą korekcję ciała.




3. Wprowadź profilaktykę czynności dnia codziennego !


Bardzo ważne jest, abyś zwróciła uwagę na to w jaki sposób podnosisz ciężki przedmiot z podłogi, jak wstajesz z łożka, jak wstajesz z krzesła oraz w jakiej pozycji kichasz lub kaszlesz.Te proste czynności wykonywane codziennie kilkakrotnie, mogą negatywnie wpłynąć na Twoje mięśnie brzucha, powodując wzrost ciśnienia śródbrzusznego.



4. Wprowadź pozycję odciążające kresę białą!


Podczas ciąży kresa biała zostaje mocno rozciągnięta i narażona na znaczne przeciążenia, co w konsekwencji przekłada się na zwiększenie dystansu między brzuścami mięśnia prostego. Jeżeli chcesz odciążyć kresę,to koniecznie wprowdź pozycję odciążające,które jak sama nazwa wskazuje,odciążą mięśnie brzucha oraz kresę białą. W ten sposób zabezpieczysz swój brzuch przed nadmiernym rozejściem. 

Prostą pozycją odciążającą jest uniesienie bioder do góry - ciążowy mostek.






5. Zadbaj o mięśnie dna miednicy!


Jak już zapewne wiesz praca mięśni brzucha jest ściśle powiązana z pracą mięśni dna miednicy,zatem o nie również powinnaś zadbać podczas ciąży. Zacznij korzystać z podnóżka podczas defekacji, zmniejszysz dzięki temu parcie, a Twoje mięśnie dna miednicy odpoczną. Doskonale sprawdzą się ćwiczenia ukierunkowane na aktywną pracę tych mięśni, jak również ich rozluźnienie. Pamiętaj jednak, że mięśnie dna miednicy potrzebują przede wszystkim odciążenia! Przez cały dzień są one obciążone przez macicę wraz z siłą grawitacji, dlatego daj im chwilkę odpoczynku, stosując pozycję odciążającą na przykład kolankowo- łokciową.




Jeśli zastanawiasz się czy właśnie ty powinnaś wdrożyć profilaktykę rozejścia mięśnia prostego brzucha, to odpowiedź brzmi TAK!

Zachęcamy cię do skorzystania z naszego ebooka

"Rozejście mięśnia prostego brzucha w ciąży i po porodzie" , w którym znajdziesz jeszcze więcej

potrzebnej wiedzy, praktycznych instruktaży oraz ćwiczeń.



Komentarze

Popularne posty